Skúšobná prevádzka. Prosím neobjednávať.

- Pri výbere počítača si treba ujasniť cieľ jeho výberu, teda na čo ho budeme využívať. Ak ste človek v domácnosti, ktorý potrebuje kontrolovať emaily, či surfovať po internete, prípadne si s chuťou napíšte pár poznámok do Wordu, potom sa zaobídete aj s nižším výkonom pri procesore.

- Ak plánujete pracovať s grafickými projektami či s úpravou videa, potom sa už poobzerajte po silnejších viacjadrových procesoroch, či dedikovaných grafických kartách a dobrom rozlíšení monitora.

- Patríte k nadšeným hráčom počítačových hier? Potom ste špeciálnou kategóriou, v ktorej nepodceňujte ani rozlíšenie monitora. Dobrou voľbou sú v tomto prípade i dve grafické karty (od rovnakého výrobcu), ktoré si tak dokážu svoj výkon znásobiť.

- Spravidla je výhodou, ak je váš počítač vybavený väčším množstvom portov a rozhraní. Dá sa tak viac pracovať s príslušenstvom a inými možnosťami rozšírenia výbavy.

- Pri voľbe operačného systému máte viacero možností. Neexistuje správna odpoveď, ide skôr o to, čo potrebujete a čo ste ochotný obetovať. Ak však pracujete v tíme, je vhodné zhodnúť sa na jednom type operačného systému kvôli vzájomnej kompatibilite. V prípade, že sa rozhodnete pre Windows, máte k dispozícii variabilitu pri hardvéri. So softvérom od Apple je to však zviazanie sa i s hardvérom od tohto výrobcu.

Typy počítačov ( domáce, kancelárske, mutlimediálne )

Najstaršou a najklasickejšou formou počítača je jeho desktopová verzia, teda stolný počítač. Hoci ho nahradzujú v určitých zmysloch notebooky, na väčšinu graficky náročných programov a vo firemnom prostredí sa stále najčastejšie využívajú tieto pevné počítače.

- Kancelárske počítače – mávajú bežný výkon, slúžia prevažne na prácu s balíkom Mircrosoft Office, či na bežné vyhľadávanie na internete ako aj na prezeranie stránok. Sú spoľahlivé a majú spravidla nízku spotrebu energie. Výhodou je však veľký úložný priestor, pomerne ľahko rozšíriteľný.

- Pracovná stanica – špeciálne počítače, pri ktorých sa kladie dôraz na poriadny výkon procesora i grafiky. Využíva sa na prácu s videom, jeho spracovaním, ale aj na výkonné programovanie, grafické 3D a desktopové práce, či na riadenie podnikových serverov. Všeobecne je lepšie zamerať sa na lepšie procesory, grafické karty, ale aj na veľkosť operačnej pamäte RAM. Popri tom všetko sa v mnohých prípadoch hodí aj vysoké rozlíšenie monitora. Výhodou je tiež vyššia kapacita úložného priestoru, no vždy je tu priestor i pre použitie externých pevných diskov.

- Herné počítače – sú špeciálnou kategóriou a pri ich výbere sa kladie dôraz najmä na vysoký výkon procesora a grafické karty. Takýto výkon si pritom vyžaduje aj špeciálnej chladenie, zväčša vodné. Nesmie však chýbať poriadna operačná pamäť RAM a hráči počítačových hier si potrpia na kvalitné monitory. K týmto počítačom sa predávajú špeciálne typy klávesníc a iných doplnkov v podobe hráčskych myší, joystickov či zvukových kariet a slúchadiel.

- All-in-One - Ide o moderný typ stolného počítača. Všetky komponenty sú vlastne ukryté v monitore. Ľudovo povedané, absentuje desktopová skrinka na stole aj pod ním. Hlavnou prednosťou je teda fakt, že takéto počítače nezaberú veľa miesta a tvoria okrem iného aj elegantný doplnok vašej pracovne, či inej miestnosti. Jednoducho ich postavíte na stôl, podobne ako notebook a zapnete hlavné tlačidlo. Odbúrate tak viacero káblov a ušetríte miesto. Na druhej strane sa nedá samostatne updatovať hardvér, či vymeniť monitor. Výhodou je však to, že často sa z nich dá spraviť aj druhý televízor v pracovni, či v spálni. Prvými All-In-One počítačmi v tej dnešnej podobe boli stroje od spoločnosti Apple.

- Multimediálny počítač – jadro obývačky. Desktopové počítače sa začínajú dostávať aj do obývačiek. V podstate je z nich vytvorené takzvané multimediálne centrum, ktoré prehráva hudbu, video a prináša internet. Toto všetko však zvládnu aj Blu-ray prehrávače. Rozdiel je však v tom, že pri desktopovom počítači je najjednoduchšie doinštalovať podporu pre nový kodek pre prehratie najnovšieho video súboru, kým pri uzavretých systémoch musí prísť k aktualizácii zo strany výrobcu, ktorá je niekedy poriadne oddialená a niekedy nepríde vôbec. S takýmto počítačom navyše dokážete hrať aj hry. Kedykoľvek sa mu pritom dá zvýšiť v niektorých smeroch výkon, či už pridaním pamäte RAM alebo aj ďalším diskovým úložiskom. Nahrádza Blu-ray, rádio, multimediálny prehrávač, či dokonca hernú konzolu. Všetko je pritom v jednom, dnes už miniatúrnom zariadení v prevedení mini ATX.